ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ

Η 6η Μαρτίου έχει οριστεί ως Παγκόσμια Ημέρα Κατά του Σχολικού Εκφοβισμού με σκοπό την ενημέρωση και δράση απέναντι σε περιστατικά συστηματικής και επαναλαμβανόμενης βίαιης συμπεριφοράς του μεγαλύτερου ή δυνατότερου μαθητή προς τον μικρότερο και πιο αδύναμο.

Η εκπαιδευτική μας κοινότητα οφείλει να είναι αρωγός στην προστασία των παιδιών μας και στην έγκαιρη αντίληψη των ομάδων που εκφοβίζουν μαθητές.
Τα προγράμματα και οι οργανωμένες δράσεις για την μείωση της επιθετικής και αντικοινωνικής συμπεριφοράς στα σχολεία καθώς και η δημιουργία κλίματος συνεργασίας διδασκόντων και μαθητών στο σχολείο οφείλει να αποτελεί προτεραιότητα.

Την Πέμπτη 9 Μαρτίου οι μαθητές μας ανέλαβαν δράσεις για το φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού και εξέφρασαν την ευαισθητοποίησή τους για το δυστύχημα στη Κοιλάδα των Τεμπών.

σ