ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΙΣΑΚΤΕΩΝ ΣΤΙΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ

Ο Αριθμός εισακτέων είναι μειωμένος κατά 103 θέσεις, σε σχέση με πέρσι, παρά τις δεσμεύσεις για αύξηση των θέσεων, μεταφέροντας κενές θέσεις που προέκυψαν από το ακαδημαϊκό έτος 2021-22

αθορίστηκε με Κοινή Υπουργική απόφαση, η οποία δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης , ο αριθμός των εισακτέων στις Στρατιωτικές Σχολές των Ενόπλων Δυνάμεων (ΕΔ) για το ακαδημαϊκό έτος 2023 – 2024, κατά Σχολή και Τμήμα.

Ο Αριθμός εισακτέων  είναι μειωμένος κατά 103 θέσεις, σε σχέση με πέρσι, παρά τις δεσμεύσεις του υπουργείου Εθνικής Άμυνας για αύξηση  των θέσεων.

Το υπουργείο Εθνικής Άμυνας, τον περασμένο Οκτώβριο, είχε δεσμευτεί στη Βουλή ότι προέβη ήδη στις απαραίτητες ενέργειες, προκειμένου να μεταφερθούν οι κενές θέσεις που προέκυψαν από το ακαδημαϊκό έτος 2021-22 στο ακαδημαϊκό έτος 2023-24, αυξάνοντας τον αριθμό των εισακτέων από 1.335 σε 1.460 (Διαβάστε εδώ).